пʼятниця, 2 квітня 2021 р.

2 квітня — День поширення інформації про аутизм. 

Стереотипи й страх часто виникають там, де відсутня поінформованість. Натомість обізнаність і повага до інакшості — це нормально, це цивілізовано. Бо кожен з нас має беззаперечне право на свою систему координат у такому багатогранному світі. Давайте ж ширити знання!

🧩Ми підготували 10 розповсюджених запитань-відповідей про аутизм:

1

- Аутизм — хвороба?

- Ні, аутизм — це неврологічний розлад розвитку. На відміну від хвороби, що має початок, період тривання й кінець, розладом не можна раптово захворіти або заразитися від когось.

2

- Як часто трапляються випадки аутизму?

- За даними Центру з контролю захворювань США розлади аутистичного спектра (РАС) зустрічаються у кожної 59-ї дитини. За даними ВООЗ — у кожної 160-ї дитини.

3

- Чи правда, що у ХХІ ми спостерігаємо «епідемію» аутизму?

- Ні, це не так. Справа в тому, що аутизм як діагностична категорія — відносно нове поняття, що увійшло до діагностичного керівництво DSM-III лише в 1980 році. Це не оpначає, що аутизму раніше не було — раніше найчастіше його класифікували як шизофренію, що на сьогодні визначено як некоректний підходід. Уперше ж термін «аутизм» у звичному для нас розумінні було використано ще у 1943 році в роботі Лео Каннера й у 1944 році в роботі Ганса Аспергера.

4

- Які причини аутизму?

- Вичерпної відповіді на це запитання на сьогодні немає. Ведуться активні дискусії про мультифакторне походження аутизму, що включає генетичні фактори, фактори навколишнього середовища та ряд інших. Гіпотеза про генетичну природу аутизму домінує в науковій спільноті: на сьогодні знайдено понад 100 генів, що підвищують ризик РАС, і ще сотні можуть бути знайденими у майбутньому.

5

- Чому ми говоримо про спектр по відношенню аутизму?

- Тому що прояви розладу можуть бути дуже різноманітними в залежності від тяжкості симптомів аутизму, загального рівня розвитку, віку. Люди з аутизмом можуть відрізнятися один від одного за рівнем володіння комунікативними й соціальними навиками, стереотипності поведінки, рухів, думок та ін.

6

- Як зрозуміти, що в моєї дитини аутизм?

- Спостерігати за поведінкою дитини, і якщо вона викликає занепокоєння, звернутися за консультацією до психіатра. Поведінкові особливості можуть бути поміченими вже в ранньому віці. Рання діагностика будь-яких розладів розвитку (не лише аутизму) й раннє втручання — важливі фатори успішної реабілітації дитини.

7

- Чи може аутизм виникати з віком?

- Ні, не може. Хоча відомі випадки, коли формальний діагноз ставився вже в дорослому віці, це не означає, що аутизм в людини розвинувся з віком. Один з важливих діагностичних критеріїв аутизму — прояви симптомів у ранньому віці.

8

- Діти з аутизмом частіше народжуються у неблагополучних родинах?

- Ні, дитина з аутизмом може народитися у будь-якій родині, з будь-яким соціальним статусом й способом життя.

Хоч точні причини аутизму наразі не встановлено, однак у науці домінує гіпотеза про його генетичну природу, тож це означає, що спосіб життя і звички батьків не обумовлюють формування у дітей РАС.

9

- Як часто при аутизмі зустрічаються порушення інтелекту?

- Дати точну відповідь на це питання наразі неможливо. Епідеміологічні дослідження показали, що серед людей з РАС є значний відсоток пацієнтів з порушеннями інтелекту, в середньому це 40-60%.

10

- Що таке сенсорне перенавантаження і що його викликає у людей з аутизмом?

- Сенсорне перенавантаження — це узагальнена назва труднощів, які відчувають люди, коли інтенсивність стимулів (звуки, запахи, кольори, відбрації та ін.) для органів чуттів дуже висока. Багато людей у спектрі аутизму відчувають труднощі з обробкою сенсорної інформації. Їх чуття можуть мати підвищену чи знижену чутливість (або те й інше в залежності від ситуації). Іноді людина з цим видом розладу при надходженні занадто великої кількості сенсорної інформації може відчувати перенавантаження. Вона може вирожатися у стресі, тривожності, фізичному болі, стереотипіях, проблемній поведінці, істериках та інших проявах.

Більше відповідей на питання #якзрозумітиаутизм, освітніх відео, уроків й інформації для батьків, педагогів, спеціалістів і всіх-всіх — на сторінці просвітницького проєкту з питань аутизму Happy Today.



Немає коментарів:

Дописати коментар